«Наше завдання - виробити єдину стратегію взаємовигідного співробітництва зі Словаччиною для Харківської, Полтавської та Сумської області» - Почесний консул Словаччини в Харкові Віктор Попов.

15 січня о Харкові відкрили Почесне консульство Словацької Республіки. Почесним консулом Словацької Республіки в Харкові був призначений голова правління АТ «ФЕД» Віктор Попов. Компетенція Почесного консульства поширюється на Харківську, Полтавську і Сумську області. Про те, як розвивати співпрацю трьох областей зі Словаччиною у сфері освіти, культури, науки і як промисловим підприємствам трьох регіонів вийти на ринок Євросоюзу в інтерв'ю нашому виданню розповів Почесний консул Словаччини Віктор Попов.

ПЕРЕОРІЄНТАЦІЯ НА ЄВРОСОЮЗ

- Вікторе Васильовичу, місяць тому в Харкові відбулося урочисте відкриття Почесного консульства Словацької Республіки. Як відбулося Ваше призначення, які завдання Ви ставите перед собою як Почесний консул?

- Зі Словаччиною нас пов'язують давні дружні стосунки, тому в розширенні співпраці є загальний інтерес. На відкриття консульства в Харкові пішло півтора року. Цьому передувала велика робота. Велися переговори між міністерствами закордонних справ України і Словаччини, з міністерством економіки Словацької Республіки. Зі своєю командою посол Словаччини в Україні пан Марек Шафіна відвідай багато областей нашої країни і наш регіон був оцінений як перспективний для спільної співпраці.

- Робота консульства поширюється на Харківську, Полтавську і Сумську області. Чим буде займатися консульство в цих регіонах?

- Своє завдання бачу в тому, щоб сприяти розвитку двосторонніх взаємовигідних відносин між країнами - виробничих, наукових, культурних, освітніх. Слобожанщина, а це Харківська, Сумська та Полтавська області має сильний виробничий потенціал, це центр машинобудування, авіабудування і науки. І моє завдання - дати промисловим підприємствам трьох регіонів можливість переорієнтуватися на європейський ринок.

Взяти, приміром, Суми. Місто було центром виготовлення вакуумних установок для електронно-променевого зварювання, тут є завод з виробництва турбокомпресорів, енергетичних установок, вагонобудівне об'єднання, вертолітне і інші.

Полтавська область - це сировина для металургії, абразивний комбінат, приладобудівний завод. Ці та інші підприємства з відходом традиційного ринку збуту позбулися замовлень. Розширюючи кооперацію з європейськими підприємствами, в тому числі зі Словаччиною, наші заводи отримають гарну можливість для постачання своєї продукції в країни Євросоюзу. А наші вироби не гірші за якістю і дешевше.

Найближчим часом я планую відвідати Сумську і Полтавську області, щоб представитися, зібрати міської та обласної актив, визначити конкретні плани і завдання по кожній області. І після цього зібрати всіх в Харкові, виробити єдину стратегію, щоб з пропозиціями виїхати до Словаччини для реалізації конкретних програм.

Особливу увагу буде направлено на розвиток культурних зв'язків. В кінці року до Харкова на гастролі приїде симфонічний оркестр Братиславській консерваторії, з концертами він відвідає Суми і Полтаву. Вже є домовленість.

СЛОВАЦЬКИЙ ДОСВІД - УКРАЇНСЬКІ ТЕХНОЛОГІЇ

- Ви говорили про те, що Україна є чому повчитися у Словаччині. Який досвід нам потрібно перейняти?

- За останні п'ять-шість років ця країна, в основному використовуючи власні ресурси, зробила великий ривок у своєму розвитку. Тут були проведені реформи по оздоровленню економіки і підвищенню ВВП на душу населення, зросли соціальні стандарти. Словаччина увійшла до європейської спільноти. І цей досвід дуже корисний для нас. Входження України в ЄС неможливо без проведення реформ, без сертифікації.

Сьогодні АТ «ФЕД» має відповідні сертифікати і готовий брати участь в спільних проектах. Підприємство співпрацює з Європейським космічним агентством (European Space Agency, ESA), з європейськими фірмами з випуску авіаційної продукції і участь в цих проектах показало, що пільги, які дає Євросоюз, вигідні для виробників.

- На відкритті консульства Ви говорили про будівництво спільної виробничої площадки для випуску авіаційної та космічної техніки. Розкажіть про це докладніше.

- Це одна з моїх завдань щодо співпраці зі Словаччиною. Ми знаємо, що Словаччина і раніше спільно з Україною випускала авіаційні двигуни. Там є вертолітне виробництво, країна виробляє бронетехніку. Тому організація спільної виробничої площадки розширить співпрацю і дозволить нам стати фірмою-резидентом в одній з країн Євросоюзу, щоб тісніше брати участь в європейських авіаційних і космічних програмах.

Більш того, цей майданчик може стати виробничим майданчиком для підприємств, що входять до складу асоціації Укравіапром, президентом якої я був недавно обраний, і аерокосмічного кластера «Мехатроніка». Багато заводів, що входять до складу кластера, в змозі вирішувати завдання, які перед ними стоять.

Ми стежимо за прогнозами розвитку аероспейс - європейського і північноамериканського. Так ось, за 2018 рік Аербас випустив 700 літаків і за прогнозом випустить більше. Природно, Airbus будуть потрібні додаткові виробничі потужності для забезпечення випуску своєї товарної продукції. Пік виробництва припаде на 2020-2021 рік. Щоб брати участь в цій програмі треба готуватися заздалегідь. У цьому напрямку ми ведемо велику роботу і наша площадка в Словаччині стане одним з головних, а можливо, головним постачальником або учасником поставок авіаційних виробів. Тому наше рішення осмислене, вже є домовленість з міністром закордонних справ Словаччини Мирославом Лайчаком про те, що в лютому пройде спільна зустріч з міністром економіки Республіки Словаччина, де ми разом розглянемо питання розміщення майданчика АТ «ФЕД» та умови, на яких вона буде працювати.

До кінця 2019 року виробничий майданчик буде створено, вона об'єднає технологічні можливості наших країн.

ОТРИМУЮЧИ ЗАМОВЛЕННЯ - МИ ПРИВЕРТАЄМО ІНВЕСТИЦІЇ

- Вікторе Васильовичу, Каїм чином можна залучити інвестиції в економіку арьковской, Полтавської та Сумської областей?

- У нашій країні багато хто вважає, що інвестиції - це державні гроші, які можна витратити і не відзвітувати. Ні, такого не буває. Інвестиції - це кошти в обмін на щось. Тому, залучаючи сюди замовлення на виготовлення продукції з високою доданою вартістю, ми фактично залучаємо інвестиції. Це по-перше. По-друге, ставши резидентом однієї з держав Євросоюзу, ми отримаємо доступ до дешевих кредитних ресурсів. В Україні кредит можна взяти під 20 і більше відсотків, що вкрай невигідно.

І, по-третє, сьогодні всі країни, особливо Східної Європи мають від Брюсселя і від федерального уряду тієї чи іншої держави програми створення робочих місць, на які теж виділяються кошти. Якщо взяти Україну, у нас немає ніяких джерел. А ось ті три джерела, про які я вже сказав, ми будемо активно використовувати на нашій виробничому майданчику. На початковому етапі основне завдання - це участь в програмах отримання роботи і завантаження існуючих у нас потужностей. Також сподіваюся, що в країнах Європейського союзу ми отримаємо і інші джерела для розвитку.

У Харківщини є хороші напрацювання з Польщею, Китаєм, але цього мало. Слобожанщина в повній мірі зможемо розкрити свій потенціал економічний, культурний і наукових. Про це говорили на відкритті Почесного консульства Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, голова Харківської облагосадміністраціі Юлія Світлична, Міністр закордонних і європейських справ Словацької Республіки Мирослав Лайчак та інші представники Словаччини.