Словаччина - новий лобіст української євроінтеграції.

24 вересня в Харкові за участю Посольства Словаччини в Україні, Почесних консульств Словаччини в Харкові і Одеси пройде українсько-словацький бізнес-форум. Очікується, що він дасть розвиток взаємовигідної співпраці представників ділових кіл двох країн і зміцнить партнерство України і Словаччини. Напередодні форуму ми зустрілися з Першим секретарем Посольства Словацької Республіки в Україні Сонею Крайчовою і Почесним консулом Словаччини в Харкові Віктором Поповим, які дали свою оцінку розвитку словацько-українських відносин і партнерства в різних сферах, а також поділилися своїми очікуваннями від майбутнього форуму.

- Пані Крайчова, як ви оцінюєте словацько-українські відносини за останні 2-3 роки?

 - Відразу скажу, що Словаччина вважає Україну пріоритетним партнером. У нас дуже близькі політичні та економічні інтереси. Сьогодні ми повертаємося до рівня зовнішнього торгового товарообігу, який був до кризи 2014 року. В Україні працюють десятки словацьких бізнесменів, і ми сподіваємося і надалі розвивати наше співробітництво в інноваційній та інвестиційній сферах.

- Вікторе Васильовичу, в цьому році було відкрито Почесне Консульство Словаччини в Харкові, яке поширює свою діяльність на Сумську, Полтавську та Харківську області. Що вдалося зробити за цей час?

- Основне завдання Консульства - встановлення контактів на всіх рівнях. Перш за все - економічні контакти, культурні контакти, контакти в галузі освіти. За півроку ми провели шість заходів. Наприклад, організували візит українських студентів до Словаччини для ознайомлення з культурою, освітою і наукою. Також ми провели зустріч з представниками Авіаційного факультету Технічного Університету міста Кошице. Підписано меморандум між Харківським авіаційним університетом та Авіаційним факультетом Кошицького університету про співпрацю. Сподіваюся, ці контакти переростуть в плідну співпрацю вишів. Потрібно розуміти, що Україна хоч і підписала Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, але сьогоднішнє становище не дозволяє їй стати повноправним членом. А Словаччина, будучи повноправним членом Євросоюзу, може допомогти Україні інтегруватися в усі системи Європи. Це стосується і науки, і культури, і цілого пласта економічних питань. Тому, крім контактів в галузі освіти, ми встановлюємо контакти з урядовими і неурядовими організаціями, які займаються інноваціями. Ми робимо аналіз економічно активних підприємств у Словаччині та Україні, які зацікавлені у взаємовигідних контактах, розглядаємо питання працевлаштування в Словаччині наших фахівців.

- Пані Крайчова, ми заговорили зараз про Асоціацію з Євросоюзом, про інтеграцію України в європейські структури. На вашу думку, яке місце в Європі повинна займати Україна через 3-5 років? І чи буде Словаччина лобістом України у європейські структури?

- Я вважаю, що Україна багата країна. Найважливіше багатство України - людський потенціал. І місце України, звичайно, в Євросоюзі. Словаччина вже ділиться з Україною своїм непростим досвідом вступу в Євросоюз. Ми сьогодні передаємо всі свої знання, весь свій досвід для вступу України до Європейського Союзу і готові і далі ділитися своїми знаннями.

- Пані Крайчова, у вересні в Харкові пройде спільний україно-словацький бізнес-форум. Розкажіть, хто ініціатор і яка мета даного форуму?

- Я б назвала цей форум проектом економічної дипломатії. Щоб форум відбувся, свою лепту внесли Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки, адміністрація міста Харкова, Почесний консул, виші Харкова, Міністерство транспорту Словацької республіки, Словацьке агентство з підтримки інвестицій, великі підприємницькі суб'єкти. Головна мета форуму - ознайомити словацьких підприємців з інноваційним, інвестиційним, промисловим потенціалом Харкова. Знайти точки дотику, визначити напрямки і форми руху до співпраці. Словаччині цікаві контакти в галузі машинобудування, IT, комунального будівництва, енергетики та енергоефективності. Нам також дуже важливі інвестиції в майбутнє - в освіту, охорону здоров'я і фармацію. На форумі будуть представлені, в основному, суб'єкти, які планують працювати в цих областях. Також будуть розглянуті питання туризму та освіти. У лютому 2018 року в Харківському національному економічному університеті ім. С. Кузнеця був запущений перший в історії України спільний словацько-український магістерський проект в області IT, який успішно реалізується. Студенти отримують і український і європейський дипломи і проходять стажування в Словаччині. Багато вишів України зацікавлені в такій співпраці.

- Чому для проведення форуму було обрано саме Харків, а не інші міста України?

- Зараз весь світ рухається в бік діджиталізації, а ця сфера в Україні найбільш розвинена, нам здається, саме в Харкові. Харків відомий як місто, в якому проживає безліч прекрасних фахівців в області IT. Харків - велике студентське місто. Тому наші digital-коаліція і IT-асоціація обрали Харків як місто, з яким потрібно працювати і зараз, і на перспективу.

- Вікторе Васильовичу, а які ваші очікування від проведення цього форуму?

- Форум буде проходити в форматі В2В. Саме такий формат дозволить встановити більш тісні ділові контакти. Це міжнародний досвід. Саме з Словаччини почнуться ділові контакти наших підприємств. Я сподіваюся, що контакти встановлять підприємства IT-сфери, високоточного машинобудування, що ми знайдемо партнерів в тих високотехнологічних областях, які дозволять нам швидше відчути рівень Європи і взяти участь у високотехнологічних проектах.

- Хто, крім харківських учасників, буде представляти на форумі Україну?

- Запрошені представники з Полтави, де є ряд підприємств, які вже успішно працюють на європейських ринках. Те ж саме можна сказати і про Суми. Ми знаємо про невикористаний потенціал сумських підприємств і в питаннях газоперекачування, і в високотехнологічному обладнанні, вакуумному устаткуванні. Цей форум допоможе в першу чергу нашим українським підприємствам вийти на європейські ринки.

- Вікторе Васильовичу, як ви оцінюєте сьогоднішню співпрацю бізнесу України та Словаччини?

- Є моменти, які заважають нам налагодити широкомасштабне співробітництво. Це військовий конфлікт на Донбасі і все ще значний рівень корупції. Це те, що викликає певні побоювання у європейських партнерів при роботі з Україною. Даний форум повинен показати зміни, які відбулися у нас в країні після виборів. Вже сформовано Уряд, Верховна Рада. Сьогодні оголошені деякі плани Уряду і виникає поле для конкретних домовленостей.

- А чи є перспективи у співпраці українських та словацьких учених?

- Потенціал такого співробітництва великий. Слобожанщина володіє одним з найвищих потенціалів в Україні в галузі науки. У Європі працює програма з розвитку науки Євро-2020. Словаччина як член Євросоюзу є її учасником. Нещодавно ми зустрілися з представниками Політехнічного університету Братислави і сьогодні працюємо над тим, щоб спільно претендувати на гранти програми Євро-2020. Тим більше такий досвід у нас вже є. Українські вчені беруть участь в програмі по створенню штучного серця разом з Польщею. Спільно з науковцями з Люксембургу, Німеччини і Великобританії ми беремо участь в авіаційній програмі з дослідження нових видів горіння в газотурбінних двигунах. Це дуже перспективні програми, які дозволяють підтримати молодих вчених, реалізувати потенціал нашої науки і інтегруватися в європейську науку.

- Пані Крайчова, інтерес України до Словаччини зрозумілий. Ми хочемо увійти до Європейського Союзу і нам потрібні партнери, які можуть поділитися досвідом. А чим Словаччині цікава Україна?

- Я думаю, що бізнесмени Словаччини, за рахунок людського потенціалу, знаходять в Україні нові можливості для розвитку бізнесу. У Харкові ми відкрили свої радіологічні діагностичні центри «Геомедіка», які вже успішно працюють у багатьох регіонах України. Ми успішно працюємо в областях нафтових розробок, комунального будівництва. Сьогодні нас цікавлять проекти в галузі енергоефективності та багатьох інших сферах. Тому бізнес-форум, який проходитиме в Харкові 24 вересня, стане ще одним важливим кроком у розвитку двосторонніх відносин наших країн.